Pouštní hrady

Lov zvířat, lázně a další radovánky byli dostatečným důvodem k výstavbě sídel, které dnes známe jako Pouštní hrady.

V době vlády raně islámských Umajjovců bylo hlavním městem a centrem umění, kultury a vzdělání město Damašek. Z času na čas ale princové a velmoži potřebovali „vypadnout“ a „vypnout“ tak, jako my v dnešní době. A kam jezdili? No přece do Jordánska – do oblastí na východ Ammánu, které byly kdysi mnohem zelenější, a vyskytovalo se tady hodně zvěře.

Domů » Zajímavosti » Pouštní hrady

Pouštní hrady

Pouštní hrady v Jordánsku si nechali postavit vládci dynastie Umájovců v 8 století. Za sídlo si zvolili nedaleký Damašek a přijížděli do jordánské pouště, tehdy mnohem zelenější a bohatší na faunu a floru. Za zábavou a oddechem, ale také na lov zvěře, které se v okolí nacházel dostatek. Ke krátkému pobytu jim tak sloužily tzv. pouštní hrady. Nevynikají rozměry, ale dech beroucími freskami, které zachycují leccos ze života pánů Umajovské dynastie. Nalezneme zde barevné zobrazení zvířat, přírody kolem zámku, ale také nahé koupající se ženy. Nacházely se zde také lázně zásobované podzemní vodou, kde se unaveni po lovu mohli občerstvit. Ačkoliv vyznáním muslimové, neměli problém zobrazit to, jak se uměli těšit z pozemského života. Tento objev je unikátní také v tom, že zobrazení lidských osob se nevyskytují u takovýchto památek často a je tudíž velmi vzácné.

Alois Musil

Jeden z nich, Quseir Amra, objevil náš český badatel a orientalista Alois Musil, nikdo mu však nevěřil a byl obviněn ze lži a podvodu. On se však nevzdal a v roce 1901 navštívil Amru ještě jednou za doprovodu svého přítele malíře Alphonse Leopolda Mielicha, který namaloval kopie podle originálu fresek a jehož orientální náměty milovat císař František Josef.

Asi 10 minut jízdy od Qasr Amra najdete další krásný hrad Kharanaha. Je společně s Qasr Amrou jedním z nejlépe zachovaných hradů. Zatímco to vypadá jako pevnost, je stále pochyb o tom, že je ochrannou pevností nebo zastávkou na starých trasách karavanů.

Qasr Al Azraq, další z pouštních zámků, ve kterém často pobýval legendární Lawrence z Arábie,  známá to postava Blízkého východu. Tento britský voják, cestovatel a arabista se proslavil jako organizátor arabského povstání proti Turecku v roce 1916. Tato legenda vešla do dějin i ve zfilmované verzi.

Existuje mnoho dalších hradů na severu Jordánu. Vezměte si s sebou průvodce, abyste je našli a ukázali vám je!

Um al Jimal.
Qasr na Tubě.
Qasr Burque.
Qasr Aseikhin.
Qasr Uweinid.