Karak

Karak představuje obec, která je známá především svým křižáckým hradem Krakem des Moabites. Hrad začal být budován již v 12. století, a to na rozkaz jeruzalémského krále Fulka z Anjou. Představoval důležitou obchodní cestu, která spojovala Damašek s Mekkou. Výhodná byla i jeho blízkost s Jeruzalémem. O Keraku se zmiňuje také Bible.

Dnes si v podhradí Keraku můžete prohlédnout Karacké archeologické muzeum. Bylo otevřeno roku 2004 a seznámíte se tu s historií a archeologií této oblasti.

Domů » Zajímavosti » Karak

Zřícenina hradu Karak

V Jordánsku nad Mrtvým mořem se pyšně vypíná nad stejnojmenným městem hrad Karak, který křižáci nazývali Krak des Moabites. Nejlépe zachovalý hrad v Jordánsku. Jeho poloha umožňovala vládci Reynaldovi de Chatillon zbavovat se svých nepřátel tak, že jim zatloukl hlavy do dřevěných beden, a poté vyhazoval z východních hradeb dolů do hlubokého skalního údolí.

Dříve zde stála pevnost Moabitů, kteří v polovině 2. tisíciletí př. n. l. v severním Jordánsku založili své království. To skončilo vznikem Perské říše a pevnost na strategickém místě se velice hodila křižákům k ovládání Královské cesty vedoucí z Egypta do Mezopotámie. Přestavěli ji do tehdy nejmodernějšího válečně-strategického stylu kloubícího prvky evropské, arabské i byzantské.

Karak si dosud zachoval svůj původní vzhled ze 12. století, byť byl po odchodu křižáků využíván Mameluky a později Osmany, až do 20. století.

V podhradí se nyní nachází archeologické muzeum.