Jerash

Jerash leží severně od Jordánu, 48 km od hlavního města Ammánu. S počtem 153 000 obyvatel. Město je místem zábavy pro vědce a studenty, a zejména turisty z celého světa prostřednictvím památek, lesů, velkých zahrad a střednědobého klimatu. Je druhým nejnavštěvovanějším městem v Jordánsku po Petře. Místo je nyní uznáno jako jedno z nejlépe zachovaných římských měst na světě. Bylo pod pískem předtím, než bylo vykopáno a obnoveno před 70 lety.

.

Domů » Zajímavosti » Jerash

Jerash – římské město

Jestli existuje jedno římské město, kde si návštěvník živě dokáže představit, jak asi vypadal život ve 2. století našeho letopočtu, tak je to právě Jerash. Jerash nebo-li Gerasa, kde se můžete projít po kilometr dlouhé dosud vydlážděné ulici (všimněte si kanalizace), zastavit u veřejné kašny, vystoupit po 50 schodech ke chrámu slavné Artemis, obdivovat mozaiky starých kostelů a zúčastnit se hudebního představení v impozantním Jižním divadlu. A to jste prošli jenom asi desetinu původního Jerashe, který svou slávu získal díky obchodu a obdělávání půdy na úrodných svazích Gileádu.

V roce 747 nl. zemětřesení zničilo velké části města a navíc později postupně došlo k dalšímu zemětřesení, válkám a konfliktům mezi městy. Tyto události zasáhly region a zvýšily zničení a jeho ruiny zůstaly pohřbené v půdě po stovky let až do doby objevení německým cestujícím a orientálcem Ulrichem Jespem Sitsnem v roce 1806 nl.