Aqaba

Rádi se potápíte? Věnujte se tomuto koníčku i v Jordánsku, konkrétní v přístavním městě Aqaba nacházejícím se na břehu Rudého moře. Jsou tu nádherné korálové útesy. Podmořský svět vám také ukáže různé ryby. Některé jsou velmi vzácné a najdete je pouze na tomto místa. Pokud se nepotápíte, prozkoumejte alespoň část podvodního světa šnorchlem, nebo navštivte akvárium, případně se zúčastněte vyjížďky lodí s proskleným dnem. I to bude zážitek.

Domů » Zajímavosti » Aqaba

Přístavní město Aqaba

Jordánské pobřežní město ležící na severovýchodním cípu Rudého moře, asi 330 km od hlavního města Ammán (4 hodiny autem, 45 minut letadlem). Aqaba je největší město v zálivu Aqaba a jediným pobřežním městě Jordánu. Aqaba je jednou z hlavních turistických atrakcí v Jordánsku a je známá svou teplou vodou a bohatým mořským životem.

Aqaba je známá svými luxusními turistickými letovisky a hotely s vysokými službami a především pro vodní sporty, jako je windsurfing a potápění, zábavu a mnoho místních i mezinárodních kaváren a restaurací. Tam je turistický orientační mezník města jako soukromé využití vodního systému, muzeum, hrad, oblíbené turecké lázně postavené v roce 306, kde mohou návštěvníci relaxovat po horkém dni.

Rudé moře – Aqaba

Říká se tomu Rudé moře díky barvám jeho krásných korálových útesů v jeho hlubinách.

Také přítomnost barevných mořských řas plovoucích na vodní hladině a odrážejí červenou barvu moře při západu slunce, která také odráží její paprsky nad mořem za přítomnosti tmavě červených hor na plážích, které poskytují zrcadlení na moři.

Historie

Pro milovníky historie jsou zde místa, která odrážejí lidská obydlí po dobu nejméně 5500 let, což je důsledkem strategického umístění města Aqaba na křižovatce pozemních a námořních tras z Asie, Afriky a Evropy.

Zvláštní zajímavost starověkých a středověkých archeologických nalezišť spočívá v raném islámském městě Ayla, pevnosti Aqaba, postavené Mamlutským sultánem Qanswehem El-Ghuri na počátku 16. století. Bylo původně křížovým hradem a velmi jemné muzeum v historické rezidenci Šarífa Husseina bin Aliho, dědečka krále Abdulláha II. Obsahuje sbírku artefaktů shromážděných v regionu, včetně fragmentů lustru ze Samaří, čínské keramiky, Umayjádských islámských nálezů a keramiky a mincí.

Záliv Aqaba

Záliv Aqaba je světově známá oblast potápění, šnorchlování a vědecký průzkum. Nabízí dychtivým potápěčům velkou šanci zažít panenské korálové útesy, vzácné formy mořského života a setkání s přátelskými mořskými živočichy, jako jsou želvy a delfíni. Průměrná teplota vody v Perském zálivu 23 stupňů Celsia umožňuje turistům orientovaným na vodní aktivity vychutnat si mořský rok. Jedinečný mořský ekosystém Rudého moře zahrnuje asi 110 druhů měkkých korálů, 120 druhů tvrdých korálů a nespočet různých druhů pestrobarevných ryb a dalších bezobratlých. Některé jsou pro oblast jedinečné a vytvářejí pestrý kaleidoskop. Toto, spojené s hloubkou zálivu a izolací mořských proudů, které minimalizují turbulence a zlepšují viditelnost, z něj dělají jednu z nejvýznamnějších potápěčských a šnorchlovacích míst na světě.

Klima Aqaba je osvěžujícím místem pro celoroční potápění. Teplota vody je v průměru 22,5 ° C (72,5 F) v zimě a 26 ° C (78,8 F) v létě. Převládající severní větry od Wadi Araby udržují vodní hladinu čistou a proudy v zálivu zajišťují transparentní vody.

Potápěčské centrum

Aqaba Royal Potápěčské centrum a několik dalších kvalifikovaných potápěčských operací nabízejí kompletní potápěčské služby včetně kurzů PADI a BSAC, půjčovnu vybavení a plnohodnotných potápěčských ponorů. Pro ty, kteří dávají přednost pozorování mořského života z vrchu, mohou být lodě se skleněným dnem snadno pronajaty. Nedostatek bouřlivého počasí spolu s mírnými vodními proudy přispívají k čistým vodám, což je jedna z výjimečných podmínek prostředí Aqaba. Teplé a čisté vody poskytují příjemné prostředí pro růst korálů a příznivá úroveň slanosti poskytuje prostředí pro nesčetné množství odrůd.