Ajlun hrad

Ajlun hrad je dnes krásně zachován a je oblíbenou atrakcí pro cizince i pro Jordánce. Stavby, věže, komory, galerie a schody, které tvoří součást města. Stejně jako nádherná scenérie, která obklopuje kopce v okolí, vás okouzlí.

Domů » Zajímavosti » Ajlun hrad

Ajlun hrad

Ajlun hrad nebo Qalaat Errabadh (z arabštiny pro „hrad Hilltop“), odkud je nádherný výhled na západ do údolí Jordánska. Vypadá jako křižácká tvrz. Byla však postavena muslimy v letech 1184-85 jako vojenská pevnost a nárazník pro ochranu regionu před napadením křižáckých sil. Byl postaven na příkaz místního guvernéra, Ezz Eddin Usama bin Munqethe, synovec vůdce Ayyubid Salahuddin Al-Ayyoubi (Saladin). Byl přímou odpovědí na nový latinský zámek Belvoir (Kawkab El-Hawa) na opačné straně údolí mezi Tiberiasem a Besanem. Tvořil základnu pro rozvoj a kontrolu železných dolů Ajlounu.

Tento vynikající příklad arabské a islámské architektury byl postaven jako obdélník se čtyřmi čtvercovými věžemi. Vstup je na jižní straně, který vládl širokému úseku severního údolí Jordánu a s průchody k němu. Z vrcholu kopce hrad Ajloun chránil komunikační cesty mezi jižním Jordánskem a Sýrií a byl jedním z řetězců pevností, které v noci osvětlovaly majáky a přenášely signály z Eufratu až do Káhiry.

Dva roky poté, co byla dokončena, původní cíl pevnosti již byl překonán, protože Salahuddin porazil křižáky v bitvě u rohů Hattin v roce 1189, což znamenalo začátek konce jejich okupace Svaté země.

V letech 1214-15 byl hrad Ajloun rozšířen o Aybak bin Abdulláha, majordóma kalif Al-Muazham Isa; v roce 1260 padl Mongolům, ale byl později přestavěn egyptskými matkami. Již nepotřebné pro vojenské účely, byl používán jako správní centrum odpovědné Damašku.

Některé kameny, s nimiž byl hrad vystavěn, mají do nich vyřezávané kříže, které dávají důvěru tradici, kterou vyprávěl arabský historik ze 13. století: „starý klášter kdysi stál na místě, obývaném křesťanem jménem Ajloun; klášter padl do zříceniny, hrad vzal místo a jméno mnicha „.

K hradu Ajlun je jen krátká cesta z Jerash přes borový les a olivové háje a může se pochlubit mnoha starověkých památek, včetně vodních mlýnů, pevností a vesnic, všichni v krásných kopcích a údolích severního Jordánska.