Ramadán v Jordánsku

Domů » Jordánsko » Ramadán v Jordánsku

Ramadán v Jordánsku

Ramadán je pro muslimy nejdůležitějším měsícem, kdy se všichni postí. Trvá po celý měsíc muslimského lunárního kalendáře. Tedy každý rok se posouvá dopředu přibližně o 11 dní. Tento rok 2019 Ramadán vychází na 5.květen až 4.červen.
Ramadán patří mezi 5 pilířů islámu, což tvoří základ náboženské praxe každého muslima.
Pokud tedy cestujete do muslimské země a dovolená přichází právě na Ramadán, tak si nejprve zjistěte, jak se správně chovat a co vás případně čeká.

Co znamená Ramadán pro muslimy?

V zemích, kde dodržují Ramadán striktně, nesmí lidé od východu slunce do západu slunce jíst, pít, kouřit, mít pohlavní styk a měli by se vyhnout veškerým neřestem (zákaz však neplatí pro děti, těhotné, kojící ani staré či nemocné lidi). V noci – po západu slunce a večerní modlitbě pak všichni dohání, co přes den zameškali. 😊 Ulice ožijí, konají se hostiny, oslavy a rodiny a přátele se většinou setkají společně u jídla.

Průběh dne během Ramadánu

Muslimové začínají každodenní půst svoláním k ranní modlitbě – fadřr, která je při východu slunce a posledním jídlem, které je servírováno před začátkem půstu se nazývá s´húr. Večer je pak půst ukončen svoláním na večerní modlitbu – maghrib. Jídlo, kterým ukončí muslimové celodenní půst se nazývá iftár, jehož základem jsou datle a voda. Tímto jídlem přerušoval svůj celodenní půst prorok Muhammad. Poté je servírováno mnoho pokrmů, jejichž druhy se liší od dané země a oblasti.
Před východem slunce, tedy velmi brzo, se muslimové nají od do sytosti a pak jim nastává celodenní půst až do západu slunce. Někteří, pokud nemusí pracovat během dne, je to období, kdy žijí více méně v noci a přes den spí.
Ramadán je měsícem, kdy jsou muslimové nabádáni ke zlepšení svého chování a měli by se zdržet od pomluv, lží, závisti a špatného chování. Je to také čas k urovnávání sporů a vztahů.
Také během Ramadánu muslimové provádějí více modliteb než obvykle a měli by přečíst během tohoto období celý Korán. Ten je rozdělen na stejně dlouhé části a každý den je určena ke čtení jedna část, to pomáhá ke snazšímu přečtení celého Koránu.
Nejnáročnějším obdobím Ramadánu pro muslimy je léto, kdy je den dlouhý a horký. Což bez vody není tak úplně jednoduché. Naopak v zimě je půst přes den relativně krátký a chladnější počasí toto období dělá snesitelnějším.
V tomto období muslimské země pracují kratší dobu nebo mají úplné volno. Všude, mimo hotelové rezorty, je omezený provoz.

Eid-al-Fitr

Ukončení Ramadánu je nastává muslimský svátek Eid-al-Fitr, který trvá 3 dny. Jsou to dny, kdy se rodiny a přátele mezi sebou navštěvují, předávají si dárky a darují almužnu. Jsou to většinou krátké dopolední návštěvy, kdy se převážně servírují cukrovinky, cukroví, káva a čaj. Dalo by se to přirovnat Vánočním svátkům, kdy se v této době navštěvujeme a obdarováváme se.

Co znamená Ramadán v Jordánsku pro turisty a jak se chovat?

Pokud jedete na dovolenou v době Ramadánu do muslimské země, nemusíte mít obavy, měli byste být jen ohleduplní a respektovat jejich pravidla a přesvědčení.
Neměli byste přes den jíst, pít ani kouřit na veřejnosti. Respektive vše, co by mělo přijít do úst. V některých zemích za to hrozí i pokuta. Však hlady ani žízní umřít nemusíte. Jen si své jídlo a pití vezměte do ústraní s respektem k místním. Např. využijte své auto, přírodu, hotelový pokoj…
Většina obchodů a restaurací má upravenou otvírací dobu a většina obchodů s alkoholem může mít omezenou nabídku. Vše se zdá být i trochu „pomalejší“.

Doporučení:

– Pokud si chcete koupit a vyzkoušet místní alkohol, tak využijte obchodu „duty free“ na letišti.
– Jídlo a pití si nakupte pro jistotu v místním supermarketu či mini marketu s rezervou na další den – otvírací doba může být upravena
– Ženy by v této době měly nosit méně vyzývavé oblečení.

Jinak je tomu však v hotelových rezortech či restauracích pro turisty, kde si velkých změn nevšimnete.
Tato sezóna Ramadánu má však i své výhody. Kromě nižších cen, zažijete i aktivní život veselí v ulicích. Počítejte však s plnými restauracemi, kdy muslimové při ukončení celodenního půstu chodí do restaurací. Najdete zde místa se speciálními nabídkami v restauracích, které nabízejí „večeře“ formou bufetu. Ideální pro ty, co by chtěli vyzkoušet místní orientální kuchyni.

Na kdy vychází Ramadán v dalších letech?

2020     23.dubna – 23.května
2021     12.dubna – 11.května
2022     02.dubna – 01.května
2023     22.března – 20.dubna
2024     10.března – 08.dubna
2025     28.února – 29.března

Datum se však může ještě změnit. Orientují se dle aktuální pozice a viditelnosti měsíce.

Události

Zde najdete veškeré novinky, právě nabízené zájezdy do Jordánska a události. Vše co se právě děje a může vás zajímat.

8 denní poznávací zájezd

Termín zájezdu 12.10. - 19.10.2019 Odlet z Prahy 12:35 / přílet do Jordánska, Ammán 17:35 Program poznávacího zájezdu do Jordánska: Po příletu do Jordánska vám nabízíme pohodovou a rodinnou atmosféru. Naplňujeme zájezd do Jordánska vždy max počtem 14 osob, abychom...

5 denní poznávací zájezd

Termíny zájezdů 30.08. - 03.09.2019 25.10 - 29.10.2019 Odlet z Polska, Krakow 06:20 / přílet do Jordánska, Ammán 11:00 zpáteční let odlet z Jordánska, Ammán 18:00 / přílet do Prahy 21:00 Program poznávacího zájezdu do Jordánska: Po příletu do Jordánska vám nabízíme...

Jóga poznávací zájezd – Jordánsko

Termín zájezdu 20.9.2019 – 27.9.2019 Odlet 06:20 Polsko, Krakow / přílet 10:00 Jordánsko, Ammán Program:Jóga a poznávací zájezd Jordánsko Po příletu do Jordánska vám nabízíme pohodovou a rodinnou atmosféru. Chceme udržet osobní a individuální přístup ke každému...