Jordánsko

Návštěva Jordánska ve vás zanechá nepopsatelné vzpomínky ze zážitků a dobrodružství, které vám tato země přináší.

Návštěva Jordánska

Proč návštěva Jordánska – Biblické příběhy, ztracená města, Lawrence z Arábie, to vše a mnohem více zde najdete. Jordánsko je země, která by si zasloužila být zaplavená turisty. Ti se bohužel této zemi většinou vyhýbají díky špatné reputaci Blízkého východu. Avšak přes napětí v regionu je bezpečnostní situace v Jordánsku velmi dobrá, kriminalita velmi nízká a případným cestovatelům nehrozí žádné zvýšené riziko.

Návštěva Jordánska vám umožní poznat náklonnost místních lidí, jelikož Jordánsko je jedna z nejpohostinnějších zemí na světě.

Návštěva Jordánska

Základní informace

Láka vás návšteva Jordánska? Zde najdete pár základních informací potřebných před vaší cestou.

Jordánsko je muslimská země, kde je islám hlavním náboženstvím, ale téměř 10% populace jsou křesťani.

Jordánská kultura následuje arabské tradice, protože království je v srdci Středního východu. Úředním jazykem je arabština, ačkoli angličtina je široce používána v obchodě, vládě a vyučuje se ve veřejných a soukromých školách.

Jordánsko má v této malé zemi žijící různorodé komunity s mnoha různými etnickými skupinami, kde 95% populace Jordánska jsou Beduíni, nebo Palestinského původu. Zbývajících 5% pochází z různých etnických původů, jako jsou Circassie, Čečenci, Arméni a Kurdové.

Jordánsko se nachází v srdci Středního východu. Na severozápadě je Saúdské Arábie, Irák se nachází na východě, Palestině na západě a Sýrie se nachází na severu. Jordánsko má přístup k Rudému moři přes přístavní město Aqaba, které se nachází na severním konci zálivu Aqaba.

Vedle tradiční kultury mladá generace Jordánska produkuje nové formy hudby, umění a divadla. Objevují se nové kulturní centra s kavárnami, knihkupectvím a galeriemi.

K hlavným turistickým atrakcím Jordánska patří návšteva historických památek.

Počasí

Návštěva Jordánska zní jako opravdová exotika. Jordánsko je velmi slunná země, s více než 310 dny v roce. Počasí je téměř výhradně suché a slunečné od května do října, kdy se sotva objeví déšť. Toto letní období je horké, ale relativně příjemné kvůli nízké vlhkosti ve výškách hor, kdy denní teploty často překračují 36°C a dosahují průměrně kolem 32°C, zatímco v noci jsou téměř výhradně chladné a příjemné.

V údolí Jordánska (Mrtvé moře) může být léto velmi horké, kdy teploty dosahují až 40°C, zatímco počasí na Aqabě na jihu je podobné údolí Jordánska, ale s nižšími srážkami. Horké a suché léto s teplými večery. Jordánské údolí, pod hladinou moře je v zimě teplé a v létě extrémně horké. Déšť se může objevit od listopadu až do března, zatímco v prosinci/lednu dochází k chladnějším povětrnostním podmínkám, kdy se může objevit i sníh …číst více

Počasí v Jordánsku

Nakupování – kreditní karty

Kreditní karty jsou přijímány v hotelích, restauracích a velkých obchodech, včetně American express, Visa a MasterCard. Vezměte prosím na vědomí, že mnoho menších obchodů stále preferuje platbu v hotovosti v jordánské měně a je to důležité pro nakupování v místních obchodech.

Měna

Jordánskou měnou je jordánský dinár nebo JD. Je rozdělen na 1000 filiálů, nebo 100 qirshů nebo piastrů. Objevuje se v papírové formě o nominálních hodnotách 50, 20, 10, 5 a 1 JD. Mince se objevují v 0,5 JD, 0,25 JD a 100, 50, 25, 10 a 5 fils. Směnná sazba je 1 JOD = 1,41 USD, 1 JOD = 31 CZK Měnu lze vyměňovat ve velkých bankách, ve stáncích na výměnu a ve většině hotelů. Pouličním měničům peněz se nejlépe vyhnout. Směnné kurzy jsou denně nastaveny Jordánskou centrální bankou.

Jordánské dináry. Ceny v Jordánsku

Místní čas

Zimní čas: Království mění čas na zimní poslední pátek v říjnu nastavením hodin o jednu hodinu zpět (GMT + 2). Letní čas: Království mění čas na DST poslední pátek v březnu nastavením hodin o jednu hodinu dopředu (GMT + 3).

Kalendář

V Jordánsku používaly kalendáře AD a AH, ale přijali Gregoriánský kalendář (mezinárodní), a byly použity ve všech odděleních a institucích a školách.

Pracovní doba – Otevírací doba

V pátek a sobotu jsou vládní úřady, banky a většina kanceláří uzavřeny. Vládní úřady jsou denně otevřeny od 8:00 do 15:00, od neděle do čtvrtka. Během Ramadánu: od 9:00 do 14:00 od neděle do čtvrtka. Banky: od 08:00 do 15:00 od neděle do čtvrtka. Obchodní organizace: od 09:00 do 19:00, od soboty do čtvrtka. Obchody: 09:00 – konec dne. Některé supermarkety jsou otevřené 24 hodin denně.

Víkendy – Dny volna

Oficiální jordánský víkend je nyní pátek a sobota. V těchto dnech jsou banky a většina kanceláří uzavřeny. Pošty jsou otevřeny v sobotu; velké obchody v Ammánu (s výjimkou supermarketů) budou určitě uzavřeny v pátek, ale jsou pravděpodobně otevřeny v sobotu. Provozní povolení a obchodní střediska jsou otevřeny 7 dní v týdnu, stejně jako téměř všechny malé obchody.

Eid Holiday

Svátky jsou slaveny v království, zahrnují narozeniny Proroka Muhammada, dva Ids (festivaly, Id al-Fitr a Id al-Adha) a další významné islámské festivaly spolu se světskými událostmi, jako je Den nezávislosti a narozeniny dřívějšího krále Husajna.

Id al-Fitr (arabský festival breakingu), také nazvaný al-‘Id al-Saghir, první ze dvou kanonických festivalů islámu. “Id al-Fitr se označuje konec Ramadánu, muslimského svatého měsíce půstu, a je oslavován během prvních tří dnů Shawwalu, 10. měsíce islámského kalendáře (ačkoli muslimské použití lunárního kalendáře znamená, že může spadnout v každém ročním období).

Eid al-Adha (arabský festival oběti), také nazývaný Id al-Qurban nebo al-Id al-Kabir (hlavní festival), druhý ze dvou velkých muslimských festivalů, druhý byl Id al-Fitr. “Id al-Adha znamená vyvrcholení hajjových (poutních) obřadů v Mině, Saúdské Arábii, v blízkosti Mekky, ale je oslavováno muslimy po celém světě. Stejně jako u Id al-Fitra se vyznačuje výkonem společné modlitby (salat) v první den. Začíná to 10 tého v Dhu’l-Hijja.

Jordánské vízum

Většina národností může získat vízum při příjezdu do Jordánska. Také z jordánských diplomatických a konzulárních misí v zahraničí nebo z hlavních vstupních přístavů podle předpisů založených na vzájemnosti se většinou zemí s omezenou státní příslušností.

Visa Poplatky

40 JOD pouze pro jeden vstup.

60 JOD pro dva vstupy.

120 JOD pro více vstupů.

Letiště

International airport (mezinárodní lety).

Amman airport (charterové lety).

Aqaba airport (vnitrostátní a charterové).

Jordánské pozemní hranice

Vstup do země Jordánska je možný přes Egypt, Izrael, Sýrii, Irák a Saúdskou Arábii. (s výjimkou mostu krále Husajna a trajektového přístavu z Egypta) Vstupy jsou 10 JD / 14 dolarů za jednorázový vstup a 40 JD / 56 dolarů za více vstupů zaplacených v místní měně. Z Izraele do Jordánska jsou tři hranice: Severní hranice (most Šejka Husajna). Allenby hranice (král Husajnský most). Jižní hranice (Eilat – Aqaba hranice) (žádné vízové poplatky).

Přístavy

Přístav Aqaba se nachází v jižním Jordánu na severním břehu zálivu Aqaba. Je možné kotvit lodě, které manipulují s nejrůznějšími druhy nákladu, z přístavu Aqaba můžete cestovat po moři do Taba a Nwebe3 v Egyptě.

Městská doprava

Taxi Taxíky jsou levná a často nejpohodlnější forma dopravy v Jordánsku, a to i na velké vzdálenosti, jako je například cesta mezi Ammánem a Akabou. Bílé barvy “služebních taxíků” jezdí na pevných trasách a jsou sdíleny. Soukromé taxíky jsou malované žlutě; mohou být vzaty z řad mimo větší hotely nebo na ulici. Taxíky mají měřiče, ale ty se v noci ne vždy používají, takže je vhodné dohodnout si předem náklady. Totéž platí pro dlouhé cesty. Taxi řidiči jsou přátelští, znají dobře město a obvykle mluví anglicky. Považuje se za vhodné, aby žena seděla v zadní části taxíku. Další taxi služba, která je možná pro objednávání taxíku je s aplikací “Uber” a “Careem”.

Autobusy Několik společností nabízí charterové autobusy a pravidelné zájezdy ve flotily moderních, klimatizovaných autobusech. Turistické povolení vyžaduje podmínky, které musí cestovní autobusy splňovat.

Jordánská kuchyně

Je nutno přiznat, že návštěva Jordánska s sebou přináší daleko více překvapení, než si dovedete představit. Návštěva Jordánska znamená ochutnat místní orientální kuchyň, jako jednu z nejlepších Blízkého východu. V jordánské kuchyni je široká nabídka, počínaje pečením a grilováním plněné zeleniny (listy hroznů, lilky, atd.), masa a drůbeže. V jordánské kuchyni je také obvyklé pražení a / nebo příprava jídel se speciálními omáčkami. Byliny, česnek, koření, cibule, rajčatová omáčka a citron jsou typickou příchutí, která se nachází v Jordánsku. Jídlo se může lišit od extrémně horkých a pikantních až mírných.

Jako jeden z největších producentů oliv na světě je olivový olej hlavním v Jordánsku.

Nejčastějším a nejoblíbenějším předkrmem je “hummus”, což je pyré z cizrny smíchaného s tahini, citronem a česnekem. “Ful Medames” je další známý předkrm. Hlavní jídlo, se dnes přidalo na stoly vyšší třídy. Úspěšná “mezze” musí samozřejmě mít “koubbu maqliya”, “labaneh”, “baba ghanoush”, “tabbouleh”, olivy a okurky. Nejvýznamější jordánské jídlo je “mansaf”, národní jídlo Jordánu a symbol jordánské kultury a štědrosti. Přestože se na konci jordánského jídla často podává jednoduché čerstvé ovoce, je zde i dezert, jako je “baklava”, “hareeseh”, “knafeh”, “halva” a “qatayef”, jídlo vyrobené speciálně pro Ramadán. V jordánské kuchyni je pití kávy, většinou s kardamonem a čaje ochuceného na’na (máta) nebo meramiyyeh (šalvěj) téměř rituálem.

Alkohol

Islám zakazuje konzumaci alkoholických nápojů. Návštěva Jordánska však neznamená stát se abstinentem. Alkohol je široce dostupný v barech a hotelích v Jordánsku. Alkohol je možné zakoupit také ve speciálních obchodech s alkoholickými nápoji. Pití alkoholu na veřejnosti je nepřístupné a je místními odsuzováno.

Ve zdejší nabídce můžete najít: z piv – Amstel, vařený v Jordánsku; Henninger, Guiness, Kilkenny; mezi místní značky patří Petra, Philadelphia a Ferida. Dále jordánská a palestinská vína. Nejlepší bílá a červená vína pocházejí z Latrounu a velmi chutné je rovněž betlémské víno Crémisan či bílé víno z hory Nebo. Z lihovin je nejlepším místním nápojem anýzový arak, připomínající tureckou rakiji.

Během Ramadánu jsou však nápoje k dispozici pouze návštěvníkům ve svých hotelech.

Jordánská královská rodina

Jordánská královna Rania Al-Jasín je jedna z nejmocnějších žen světa, módní ikona, ochránkyně utlačovaných žen a dětí, filantropka a nově i autorka knihy pro děti. Tím vším je královna Rania, která stojí po boku jordánského vládce Abdalláha II. Řadí se tak mezi světové první dámy, o kterých se dnes píše.

Rania Jasínová se přitom královnou vůbec stát neměla. Pohledná manželka jordánského vládce se narodila před téměř čtyřiceti lety v Kuvajtu palestinským rodičům. Když o dvacet let později vtrhla do země armáda iráckého diktátora Saddáma Husajna, rodina prchla a usadila se v Jordánska. Dcera lékaře se poté vydala na dráhu obchodního managementu, který vystudovala na Americké univerzitě v egyptské Káhiře. Po návratu do jordánské metropole Ammánu pracovala nejprve v Citibank a následně v počítačové firmě Apple.

Jordánská královská rodina

Nejmladší královna

V lednu roku 1993 si ale vyrazila na večírek, kde potkala Abdalláha bin Husejna, tehdy ještě jordánského prince. Zásnuby se konaly o pouhé dva měsíce později a za další tři měsíce Jordánsko slavilo královskou svatbu. Do roka se páru narodil první potomek.

Po šesti letech manželství čekal Raniu a jejího manžela další životní zlom. Abdalláhův otec král Husajn na smrtelné posteli rozhodl, že příštím vládcem blízkovýchodní země nebude jeho bratr, ale právě nejstarší syn Abdalláh. Rania se tak ve svých 28 letech stala nejmladší královnou.

Své nové role se ale zhostila dokonale. Silně se zasazuje za práva utlačovaných žen a dětí, odsuzuje například „zabíjení ze cti“ (při němž rodina zavraždí třeba dívku, která otěhotněla, aniž by byla vdaná) a snaží se zlepšovat úroveň veřejných škol v Jordánsku.

V posledních letech také bojuje proti stereotypům o Arabech a muslimech ve světě a hlavně na Západě. Vytvořila proto na Youtube vlastní kanál v angličtině, za což v roce 2008 získala od provozovatele serveru jako vůbec první člověk ocenění YouTube Visionary Award, tedy jakousi cenu pro vizionáře.

Moderní královna a nejmocnější žena světa

Moderní královna spoléhá i na další internetové stránky, třeba na svůj blog, profil na Facebooku či Twitter. „Mé virtuální já se může dostat mnohem blíže lidem, než mé reálné já,“ vysvětlila na webových stránkách slavné americké moderátorky Oprah Winfreyové. Internet podle ní boří bariéry mezi královským majestátem a obyčejnými lidmi. „Vytváří to prostředí, kde tituly znamenají málo a lidé mohou říct, co chtějí.“

Toleranci se snaží šířit i mimo svět internetu, v roce 2010 vyšla kniha pro děti, na níž se královna Rania podílela. Jmenuje se Výměna sendviče, jak by se dal volně přeložit název The Sandwich Swap. Jednoduchý příběh vychází z vlastního života jordánské královny a jeho poselstvím je, že lidé by neměli odsuzovat předem věci, které neokusili nebo lépe nepoznali. A že přátelství je silnější než rozdíly.

Přestože ji magazín Forbes v roce 2009 zařadil mezi sto nejmocnějších žen světa, prioritou pro ni jsou čtyři potomci. „Osmdesát procent mého života je normální, tak jako jakékoliv jiné matky,“ tvrdí a popisuje, jak začínají její dny. Nejprve vypraví děti do školy a poté má chvíli sama pro sebe, kdy si pročítá e-maily. Večery prý nejraději tráví doma u televize.

Svého nejstaršího syna a příštího krále se snaží vychovat tak, aby z něj vyrostl slušný a soucitný muž. Říká mu proto tohle: „Populární jsi, když máš všechno. Ale abys byl oblíben, proto je potřeba, abys s lidmi jednal s respektem a prokazoval jim laskavost.“

Jordánský král Abdaláh II.

Abdalláh podle svého oficiálního životopisu v roce 1980 nastoupil do britské Královské vojenské akademie v Sandhurstu a o rok později se stal podporučíkem. Sloužil v britské armádě, v roce 1985 se vrátil do Jordánska. Doma létal s vojenskou helikoptérou a v roce 1993 se posunul do čela Speciálních sil. Dodnes považuje službu v jordánské armádě za čest.

Kvůli studiu v anglosaských zemích (kromě Velké Británie studoval i v USA) a britské matce mu řada Jordánců vyčítá, že hovoří lépe anglicky než arabsky. Zajímavostí je, že svou diplomovou práci věnoval izraelsko-arabskému konfliktu.

Když jeho otec Husajn zemřel, nastoupil na trůn. Stal se tak čtvrtým králem hášimovské dynastie, která vládne Jordánsku od roku 1921. Královská rodina odvozuje svůj původ od proroka Mohameda stejně jako vládnoucí dynastie Alavitů v Maroku.

Nový monarcha údajně rád chodil ven mezi lidi inkognito, aby zjistil problémy, které trápí obyčejné lidi.

Milovník aut, motorek, zbraní a Star Treku.

I po nástupu na trůn rád sportuje, především si užívá potápění a další vodní sporty. Stejně jako jeho otec má vášeň pro auta a motocykly. Ze svého působení v armádě si odnesl zájem pro antické zbraně a vlastní sbírku vojenských artefaktů z celého světa. Je velkým fanouškem sci-fi série Star Trek, v jednom dílu se dokonce mihl v maličké roli.

Zajímavosti v Jordánsku

Nechte se námi unést k okouzlujícím zážitkům Jordánska, kde byla stvořena historie a vzkvétaly zde dávné civilizace. Zajímavosti Jordánska jsou ovšem skryté a je třeba se za nimi vypravit.

Co dělat v Jordánsku

Zde najdete tipy co dělat v Jordánsku a kam jít, pro ztrávení dovolené v Jordánsku. V pouštním království najdete dostatek zajímavých míst a spousty aktivit, které vás v dobrém slova smyslu šokují.

Naše rodina

Jsme takříkajíc kosmopolitní rodina. Já z ČR, manžel z Jordánska, seznámili jsme se v Austrálii, kde jsme oba studovali. Chceme vám ukázat Jordánsko z jiného pohledu a ukázat vám místní kulturu a zvyklosti.

Návštěva Jordánska

Snažíme se ukázat místní kulturu a zvyklosti Jordánska i z jiného pohledu. Není to jen o trávení času v luxusním rezortu, ale umožnit vám i poznat obyčejné lidi této země a nahlédnout tak pod pokličku.

Ammán - Návštěva Jordánska