Orientální kuchyně

Skvělá, chutná, ale hlavně i zdravá orientální kuchyně. Jordánská  kuchyně je typickou pro blízký východ.

Domů » Co dělat » Orientální kuchyně

Pohostinnost je základním kamenem arabského životního stylu

Pro jordánské rodiny, zvláště pokud žijí na samotě, je běžné pozvat cizince k sobě domů. Tato tradice vznikla v důsledku drsného života v poušti – bez jídla, vody a přístřeší by většina cestujících v pustině zemřela. Kamkoliv v Jordánsku zavítáte, uslyšíte větu “Buďte vítáni”- “Ahlen” a budete často zváni na šálek čaje.

Jordánská orientální kuchyně je typickou blízkovýchodní kuchyní, ve které nechybí vše co lokální zemědělství nabízí – čerstvou zeleninu, zdraví prospěšný panenský olivový olej, sladké ovoce a pro dochucení bylinky a koření. K tomu mají Jordánci rádi maso, kde vyniká zejména jejich tradice přípravy výborného jehněčího.

Kromě jehněčího je časté také kuřecí maso, hovězí a v neposlední řadě ryby.

S jakými jídly se můžete na návštěvě Jordánska setkat?

Beduínskou a národní specialitou je Mansaf, celé jehně včetně hlavy s rýží, speciální yogurtovou omáčkou a s piniovými oříšky. Pokud byste zavítali do jordánské rodiny, toto jídlo by vám servírovali na velkém podnose.

Společné stravování rodiny a blízkých je ostatně pro arabskou kulturu velmi typické. Podobné mansafu je jídlo, které se jmenuje maqloubeh a skládá se opět z rýže a lahodných kousků jehněčího nebo kuřecího masa. Na rozdíl od mansafu je jeho součástí také grilovaná zelenina a podává se s kořeněným jogurtem.

Je pravdou, že arabské národy milují maso, nicméně to neznamená, že by cestovatel-vegetarián zůstal v Jordánsku o hladu! Jordánská kuchyně totiž nabízí takzvané mezze, kde o zeleninu a luštěniny není nouze!

Při stolování si Jordánci zpravidla objednávají “Mezzeh”, několik předkrmů, po kterých následuje společné hlavní jídlo. Arabský nekvašený chléb “kchobz” se jí převážně ke každému jídlu. Dalšími typickými pokrmy jsou “falafel”, smažené cizrnové kuličky, “Shawarma”, rožněné plátky jehněčího masa, a “fuul”, směs obsahující fazole, česnek a citron.

Události

Zde najdete veškeré novinky, právě nabízené zájezdy do Jordánska a události. Vše co se právě děje a může vás zajímat.

8 denní poznávací zájezd

Termín zájezdu 12.10. - 19.10.2019 Odlet z Prahy 12:35 / přílet do Jordánska, Ammán 17:35 Program poznávacího zájezdu do Jordánska: Po příletu do Jordánska vám nabízíme pohodovou a rodinnou atmosféru. Naplňujeme zájezd do Jordánska vždy max počtem 14 osob, abychom...

5 denní poznávací zájezd

Termíny zájezdů 30.08. - 03.09.2019 25.10 - 29.10.2019 Odlet z Polska, Krakow 06:20 / přílet do Jordánska, Ammán 11:00 zpáteční let odlet z Jordánska, Ammán 18:00 / přílet do Prahy 21:00 Program poznávacího zájezdu do Jordánska: Po příletu do Jordánska vám nabízíme...

Jóga poznávací zájezd – Jordánsko

Termín zájezdu 20.9.2019 – 27.9.2019 Odlet 06:20 Polsko, Krakow / přílet 10:00 Jordánsko, Ammán Program:Jóga a poznávací zájezd Jordánsko Po příletu do Jordánska vám nabízíme pohodovou a rodinnou atmosféru. Chceme udržet osobní a individuální přístup ke každému...