Historie a kultura

Historie a kultura Jordánska je velmi bohatá. Jordánsko je jednou ze zemí Blízkého Východu, kterou její doložená historie, strhující biblické příběhy i romantická postava Lawrence z Arábie činí jednou z nejzajímavějších destinací.

Domů » Co dělat » Historie a kultura

Jordánsko se stalo důležitým kulturním centrem v regionu

UNESCO v roce 2002 prohlásilo Ammán Městem kultury. Je neustále v pohybu a v neustálém vývoji. Hudební, literární a umělecké tradice tohoto regionu jsou velmi bohaté. Stalo se vzdušným srdcem milovníků umění řady vynikajících divadel, galerie a umělecké výstavy, které nabízejí vysokou kvalitu a hloubku, od malby, sochařství, keramiky a dalších doktrín starobylého a moderního umění.

Architektura dominuje především arabskému světu také proto, že islám zakazuje ztvárnění živých bytostí. Po celém Jordánsku najdete mešity, rozvaliny datující se do doby Římského impéria a dále do minulost a úžasné mozaiky.

Qusayr Amra je pozoruhodná pro své fresky, kde jedna znázorňuje koupající se nahou ženu – což je velmi neobvyklé pro tuto část světa. Toto místo také objevil náš český badatel a orientalista Alois Musil.

Qur’an je jednou z nejlepších ukázek klasických arabských rukopisů, zatímco Al-Mu’allaqaat je nejstarší sbírkou arabské poezie.Jedním z nejznámějších arabských literárních děl je Alf Layla wa Layla, Tisíc a jedna noc, sbírka pohádek pocházejících z několika zemí a staletí.
Mezi beduínská umělecká díla patří stříbrné šperky, pestrobarevné textilie a široká škála nožů.

Tradiční arabskou hudbu v Jordánsku nejspíš neuslyšíte, ale zajímavá je kombinace arabského pěveckého stylu s doprovodem západních či tradičních hudebních nástrojů. Beduíni stále lpí na svých hudebních tradicích, skupiny zpívajících mužů doprovázejících břišní tanečnicí.

Islámské zákony zakazují jíst vepřové maso a pít alkohol a tento zákon je víceméně dodržován v celé zemi. Avšak můžete najít speciální obchody či restaurace v hotelích, kde tyto produkty najdete. Islám má také tendenci rozdělovat pohlaví, možná si všimnete řady zařízení, která jsou určena výhradně mužům. Prostory pro návštěvy v domácnostech bývají také situované stranou, tak aby muži mohli být stranou od žen. Není ale pravidlo, že ženy nesmí být v přítomnosti mužů.

 

Události

Zde najdete veškeré novinky, právě nabízené zájezdy do Jordánska a události. Vše co se právě děje a může vás zajímat.

8 denní poznávací zájezd

Termín zájezdu 12.10. - 19.10.2019 Odlet z Prahy 12:35 / přílet do Jordánska, Ammán 17:35 Program poznávacího zájezdu do Jordánska: Po příletu do Jordánska vám nabízíme pohodovou a rodinnou atmosféru. Naplňujeme zájezd do Jordánska vždy max počtem 14 osob, abychom...

5 denní poznávací zájezd

Termíny zájezdů 30.08. - 03.09.2019 25.10 - 29.10.2019 Odlet z Polska, Krakow 06:20 / přílet do Jordánska, Ammán 11:00 zpáteční let odlet z Jordánska, Ammán 18:00 / přílet do Prahy 21:00 Program poznávacího zájezdu do Jordánska: Po příletu do Jordánska vám nabízíme...

Jóga poznávací zájezd – Jordánsko

Termín zájezdu 20.9.2019 – 27.9.2019 Odlet 06:20 Polsko, Krakow / přílet 10:00 Jordánsko, Ammán Program:Jóga a poznávací zájezd Jordánsko Po příletu do Jordánska vám nabízíme pohodovou a rodinnou atmosféru. Chceme udržet osobní a individuální přístup ke každému...